27 grudnia odbyło się ostanie w tym roku spotkanie włocławskiego ogniska WTM Sychar. Rozpoczęliśmy od mszy świętej. Potem było spotkanie w pierwszej jego części dzieliliśmy się tym co u nas. Drugą cześć spotkania poprowadził ks. Piotr przedstawiając nam historię powstania, strukturę i podział Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Katechizm Kościoła Katolickiego został opracowany po Soborze Watykańskim II (1962-1965) z inicjatywy Nadzwyczajnego Synodu Biskupów (1985). Poprzedni Katechizm był dziełem Soboru Trydenckiego (1545-1563).
Oryginalnego tekst (w j.francuskim) tego Katechizmu opublikowany został 11.10.1992, wydanie typiczne w j.łacińskim – 15.08.1997.
Polskie tłumaczenie ukazało się w 1994 roku (I wydanie) oraz w 2002 roku (II wydanie poprawione).
Struktura i układ treści
Katechizm zachowuje tradycyjny podział na 4 części:
- Wyznanie wiary (Credo)
- Celebracja misterium chrześcijańskiego (sakramenty)
- Życie w Chrystusie (dekalog)
- Modlitwa chrześcijańska („Ojcze nasz”)
Treść podzielona jest na ponumerowane akapity (łącznie: 2865).
Katechizm o sobie:
III. Cel i adresaci Katechizmu
11 Katechizm ma na celu przedstawienie organicznego i syntetycznego wykładu istotnych i podstawowych argumentów nauki katolickiej, obejmujących zarówno wiarę, jak i moralność w świetle Soboru Watykańskiego II i całości Tradycji Kościoła. Jego podstawowymi źródłami są: Pismo święte, Święci Ojcowie, liturgia i Urząd Nauczycielski Kościoła. Jest przeznaczony do tego, by stać się „punktem odniesienia dla katechizmów lub kompendiów, które będą opracowywane w różnych krajach”.
12 Katechizm jest przeznaczony przede wszystkim dla odpowiedzialnych za katechezę: na pierwszym miejscu dla biskupów jako nauczycieli wiary i pasterzy Kościoła. Zostaje im przekazany jako narzędzie w wypełnianiu ich misji nauczania Ludu Bożego. Przez biskupów jest adresowany do redaktorów katechizmów, do kapłanów i katechetów. Jego zaś czytanie będzie pożyteczne dla wszystkich innych wiernych chrześcijan.
IV. Struktura Katechizmu
13 Plan niniejszego Katechizmu czerpie inspirację z wielkiej tradycji katechizmów, które rozwijają katechezę wokół czterech „filarów”, jakimi są: chrzcielne wyznanie wiary (Symbol), sakramenty wiary, życie wiary (przykazania), modlitwa wierzącego („Ojcze nasz”).
Część pierwsza: Wyznanie wiary
14 Ci, którzy przez wiarę i chrzest należą do Chrystusa, powinni wyznawać swoją wiarę chrzcielną wobec ludzi (por. Mt 10,32; Rz 10,9). Katechizm wykłada więc najpierw, co to jest Objawienie, przez które Bóg zwraca się do człowieka i udziela się człowiekowi, oraz na czym polega wiara, przez którą człowiek odpowiada Bogu (dział pierwszy). Symbol wiary streszcza dary, których Bóg udziela człowiekowi jako Sprawca wszelkiego dobra, jako Odkupiciel i jako Uświęciciel, i formułuje je wokół „trzech rozdziałów” naszego chrztu, czyli wiary w jednego Boga: Ojca wszechmogącego, Stwórcę; Jezusa Chrystusa, Jego Syna, naszego Pana i Zbawiciela, i Ducha Świętego w świętym Kościele (dział drugi).
Część druga: Sakramenty wiary
15 Część druga Katechizmu wykłada, jak zbawienie Boże, dokonane raz na zawsze przez Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego, jest uobecniane w świętych czynnościach liturgii Kościoła (dział pierwszy), a szczególnie w siedmiu sakramentach (dział drugi).
Część trzecia: Życie wiary
16 Część trzecia Katechizmu ukazuje cel ostateczny człowieka stworzonego na obraz Boży – szczęście, oraz drogi wiodące do niego: prawe i wolne działanie z pomocą prawa i łaski Bożej (dział pierwszy); działanie, które wypełnia podwójne przykazanie miłości wyrażone w dziesięciu przykazaniach Bożych (dział drugi).
Część czwarta: Modlitwa w życiu wiary
17 Ostatnia część Katechizmu mówi o sensie i znaczeniu modlitwy w życiu wierzących (dział pierwszy). Kończy się krótkim komentarzem do siedmiu próśb Modlitwy Pańskiej (dział drugi). Znajdujemy w nich całość tych dóbr, których powinniśmy oczekiwać w nadziei i których Ojciec niebieski pragnie nam udzielić.
Na następne spotkanie mamy za zadanie przeczytać akapity od 27 do 49 z KKK.
W spotkaniu uczestniczyli: Ania, Kasia, Agnieszka, Ania, Danusia, Agnieszka, Hania, Darek, Zbyszek, Marcin i ks. Piotr. Spotkanie prowadził Marcin.