Ognisko Sycharowskie we Włocławku – ul. Wojska Polskiego 2a

Parafia Najśw. Zbawiciela
wloclawek-najsw-zbaw-168 ZAPRASZAMY na spotkania Ogniska w salce Katolickiego Centrum Służby Rodzinie im. Św. Gianny Beretty Molli przy ul. Reymonta 11/13 we Włocławku. Zaczynamy o godz. 18.00 od Mszy Świętej w intencji małżeństw w Kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Reymonta 11. Po Mszy spotykamy się w salce Katolickiego Centrum Służby Rodzinie im. św. Beretty Gianny Molli.
Terminy spotkań będą publikowane na bieżąco na stronie Ogniska. Opiekunem duchowym Ogniska jest ks. Piotr Stolecki.
CentrumSłużbyRodzinie >>
Parafia Najświętszego Zbawiciela >>
Diecezja włocławska >>
GADU-GADU
GADU-GADU >>
Tu pod ww. linkiem możemy się dzielić różnymi informacjami związanymi z działalnością Ogniska we Włocławku.
Stowarzyszenie OPP
program do pit - darmowy

W dniu 11.07.2022 r. odbyło się spotkanie ogniska WTM Sychar we Włocławku.
Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą.
Następnie udaliśmy się do salki na plebanii. Na początku odmówiliśmy wspólną modlitwę, następnie został wypowiedziany chryzmat wspólnoty oraz obowiązujące zasady. Na spotkaniu zastanawialiśmy się jak powinniśmy dbać o wieź małżeńską.

Więź małżeńska. Jak o nią dbać? Jakie są oznaki, że więź obumiera. Czy mamy dobrą więź z małżonkiem? Pochyliliśmy się nad 12 sferami, sposobami, w których możemy budować wieź. Dzięki takiej próbie usystematyzowania tych sposobów mogliśmy też przyjrzeć się w które aspekty budowania więzi z małżonkiem powinniśmy bardziej się zaangażować. Mogliśmy też dostrzec nie dostrzeżone może do dzisiaj starania naszych współmałżonków w budowaniu pokoju i jedności małżeńskiej. Oto 12 sfer, tematów, sposobów, przestrzeni w których budować wieź powinniśmy:

 1. Wspólne podejmowanie decyzji. Czy decyzje podejmujemy wspólnie? Czy może raczej mówimy po fakcie: kupiłem samochód, zmieniłem pracę.
 2. Myślenie o potrzebach współmałżonka. Po powrocie do domu robię sobie herbatę. Czy pytam małżonka czy też nie ma ochoty na herbatę albo kawę. Chodzi o naprawdę drobne rzeczy. Czy naprawdę wczuwam się w potrzeby małżonka?
 3. Współprzeżywanie radości i trudności. Czy staram się zrozumieć co przeżywa mój małżonek? Dlaczego jest smutny, wesoły? Czy bagatelizuje jego sposób przezywania.
 4. Szacunek dla odmienności, różnicy zdań. Czy szanujemy różniące w patrzeniu na różne sprawy w odmienny sposób. Czy mamy na to zgodę? Oczywiście pamiętamy o zasadzie w sprawach pierwszorzędnych jedność w sprawach drugorzędnych różnorodność w sprawach mniejszej wagi wolność.
 5. Wspólny czas. Czy lubimy ze sobą spędzać czas? Czy szukam po temu okazji? Wspólny spacer? Wspólnie wypita kawa. Wspólne posiłki. Wspólne wycieczki. Wspólne obejrzenie filmu, sztuki teatralnej. Może wspólne obieranie ziemniaków czy sprzątanie…
 6. Małżeńskie rytuały. Czy mamy swoje ulubione miejsca? Wspomnienia, widoki, miejsca, piosenki. Czy radośnie wspólnie świętujemy rocznice?
 7. Podarunki. Czy potrafię cieszyć się z otrzymywanych prezentów? Czy może włącza mi się podejrzliwość? Czy próbuję robić niespodzianki prezenty małżonkowi?
 8. Życie małżonka. Czy interesuję się sprawami małżonka. Czy chcę mu towarzyszyć w jego sukcesach, porażkach? Czy okazuję to małżonkowi, że to co dla niego jest ważne jest również ważne dla mnie? Czy cieszę się z jego sukcesów?
 9. Zaufanie. Czy w relacji z małżonkiem możemy sobie mówić wiele ufając, że te sprawy pozostaną między nami? Że nasze zwierzenia nie wypłyną na zewnątrz? Czy sam potrafię dochowywać tajemnicy i strzec naszych małżeńskich sekretów?
 10. Przeżywanie rozłąki. Czy tęsknię, kiedy nie jesteśmy razem. Czy potrafię okazywać radość z powrotu małżonka? Jak się witam po powrocie z delegacji, dyżuru, wyjazdu. Czy może cieszę się, że wreszcie jestem sam?
 11. Dzielenie się radością przeżywania miłości małżeńskiej z dziećmi. Czy potrafimy okazywać sobie szacunek, bliskość przy dzieciach w budujący dla nich sposób?
 12. Poczucie humoru, autoironia. Czy mam dystans to swoich małżeńskich wpadek, porażek? Czy potrafię się z tego śmiać? Czy mamy takie wspólne sytuacje, które oboje nas bawią? Czy dobrze znoszę życzliwe małżeńskie przytyki?

Zdaliśmy sobie oczywiście sprawę, że tematu nie wyczerpaliśmy a sposobów budowania więzi jeszcze wiele wymienić byśmy mogli. Uświadomiliśmy sobie raz jeszcze, że budowaniu dobrych więzi całe nasze małżeńskie życie poświęcić winniśmy.

Podczas naszej rundki sycharowskiej dzieliliśmy się tymi dobrymi przykładami z naszego życia, kiedy to w Boży sposób udawało nam się budować więzi w naszych małżeństwach. Następnie odbyła się nasza tradycyjna rundka Sycharowska. W spotkaniu uczestniczyli: Monika, Agnieszka, Aneta, Kasia, Ania, Agnieszka, Dorota, Łukasz, Zbyszek, Darek, Łukasz, Marcin, ks. Piotr.